YÜKLENİYOR
Teknoloji Haberleri

Boston Dynamics Çalışmaları Büyüleyici ve Korkutucu Geleceğe Işık Tutuyor

Boston Dynamics, Robotik, Fabrika Düzeni, Test Ekipmanları, Robot Yapımı

Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot serisi, robotların yapabileceklerinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor.

Günümüz koşullarında, bir robot birliği üretilecek olsa bu birliğin Boston Dynamics laboratuarlarında ortaya çıkacağını kabul etmeliyiz. Boston Dynamics, geliştirdiği robotların kademeli gelişim ve iyileşme süreçlerini ve yeteneklerini sıklıkla kamuoyuyla paylaşmakta. Yapılan çalışmalar,her geçen gün var olan teknolojiyi katlayarak daha da ileriye taşıyor. Kendisini henüz başlamamış olarak tanımlayan firma, kişileri “robotların neler yapabileceği hakkında fikirleri değiştirmek” konusunda ikna etmeye geliyor.

Geliştirilen insansı robot Atlas‘ın attığı geri taklalardan, dört ayaklı robot SpotMini‘nin sopalı çalışanla mücadele ederek kapıyı açmasına tüm çalışmalar, firmanın askeri ve endüstriyel amaçlı robotlar üretmeye istikrarlı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Tesla Motor ile SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Boston Dynamics’in yaptığı çalışmaları şu şekilde yorumlıyor:

“Bu daha hiçbirşey. Bir kaç yıl içerisinde, bu robot o kadar hızlı hareket edecek ki, onu görmek için çakar lambaya ihtiyacınız olacak.”

Elon Musk’ın yaptığı ürkütücü yorumun aksine, Boston Dynamics geliştirdiği bu robotların yaşamları daha kolay kılmak amacıyla geliştirildiğinin üstünde duruyor.

Boston Dynamics robotlarının ilgi çekici ve bir o kadar da korkutucu dönüm noktalarına hızlıca göz atalım.

ATLAS ROBOT

Boston Dynamics insansı robotların neler yapabileceği konusunda literatürü baştan yazıyor. İnsansı robotların simgesi durumuna gelen Atlas Robot sahip olduğu üstün yetenekleri sayesinde parkurları tamamlayabiliyor, odun engellerin üzerinden atlayıp, tahta sandıklar arasında atlayabiliyor. Ve hatta, muhtemelen, insanların bir çoğundan daha iyi şekilde geri takla atabiliyor.

Atlas Robot’un diğer videosuna ATLAS Robot Kalktı, Yürüdü ve Zıpladı adresinden ulaşabilirsiniz.

SpotMini Robot

Yalnızca 30 kg ağırlığındaki 4 ayaklı robot olan SpotMini, bir köpeği hareket yeteneklerine sahip. Bu robota entegre edilen 5 serbestlik derecesi ve muhteşem sensör ve kamera donatısı sayesinde kolaylıkla görevlerini tamamlamak için yolunu bulup engelleri tanıyabiliyor. Bu görevleri tamamlamak için SpotMini robotlar arasında iletişim kurarak iş birliği dahi gerçekleştirebiliyorlar.

Ayrıca SpotMini’nin görev tamamlama azmine yönelik videosunu SpotMini Robot Bozucu Etkilere Direniyor! adresinden izleyebilirsiniz.

HANDLE Robot, Ekibin En Normali

Boston Dynamics’in Handle Robot’u geliştirilen ekibin en sevimli ve en az korkunç robotu olabilir. Bu robotun tedarik zinciri sorunlarına çözüm üretmek gibi bir amacı var ve izlemesi oldukça keyifli. Çalışmasını izlediğimizde, robotun paketlenmiş ürünlerin taşınmasında ve paketlenme işleminde kullanıldığını görebiliyoruz.

Geliştirilen robotların nasıl bir ortamda geliştirildiğini göremesek de, deney düzenekleri ve ortamları işe sunulan özeni gözler önüne seriyor. Deney tesisi kendi içerisinde parkurlar, mekanik ve elektriksel test ekipmanları gibi çeşitli platformlar ve bölgelerden oluşuyor. O tesisten bi kesit;

Sizin en beğendiğiniz robot hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir