YÜKLENİYOR
İnovatif Haberler

Su Arıtma Teknolojisine Gül Dokunuşu

solar buharlaştırma, gül, su temizleme sistemleri

Popüler kültürde aşkın sembolü olan gül, artık bir sembol olmaktan daha fazlası…

Origami Gül Üretimi ile Su Üretimi

Texas Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni cihaz, gülden esinlenerek geliştirilerek su biriktirme ve arıtma teknolojisinde günümüz teknolojilerinin üzerinde bir performans sağlıyor. Geliştirilen çiçekvari cihaz yaklaşık 12 kuruşa (2 sente) maloluyor ve metrekare başına satte yarım galondan fazla su üretiyor.

Cockrell Mühendislik Fakültesi Walker Makine Mühendisliği Bölümünde Doçent Doktor Donglei Fan (Emma) liderliğindeki bir ekip, su üretimi esnasında güneş ışığından elde edilen enerjiyi tuz ve istenmeyen maddeleri buharlaştırma yöntemiyle ayrıştırmak amacıyla kullandıkları bir yöntem geliştirdiler.

Advanced Materials dergisinin en son sayısında yayınlanan bir makalede, origami şeklindeki gülün verdiği ilhamla geliştirilen ve taç yapraklara benzer katmanlı siyah kağıtlardan oluşturulan solar buharlaştırma sistemine değinilmiştir. Solar buharlaştırma sisteminde taç yapraklarına tamamlayıcı olarak geliştirilen dal benzeri yapı sayesinde herhangi bir su kaynağından suyu toplamayı sağlayan sistemde, 3D gül şeklindeki yapı sayesinde toplanılan ve aktarılan sıvı maksimize edilmiştir.

Taşınabilir Sistem Bir Çok Kirliliğe Çözüm Oluyor

Günümüz solar buharlaştırma sistemleri genellikle pahalı sistemlerdir ve kapladığı alanlara kıyasla da sınırlı sonuçlar vermektedir. Geliştirilen 3D gül çalışmasını gerçekleştiren ekip taşınabilir, hafif ve ucuz malzemeler kullanarak aksesuarımsı bir görünüşe sahip ekipmanın üretimini sağlamışlardır.

Solar buharlaştırma sistemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olanlar için bu sistem taşınabilir düşük basınç kontrollü solar buharlaştırma ekipmanı olarak bilinmekte ve “unisystem” adıyla isimlendirilmektedir. Doktor Fan bu çalışmayla ilgili “polietilen olarak bilinen özel tip bir polimerle kaplanmış siyah filtreli kağıt kullanarak su buharlaştırma tekniğini su üretimi için uygulamak için daha etkili yollar arıyorduk” açıklamasını gerçekleştirdi.

solar buharlaştırma, gül, su temizleme sistemleri

Geliştirilen cihaz, herhangi bir ortamda bulunan suyu kök benzeri tüpler yardımıyla toplayarak polypyrrole isimli bir kaplamayla kaplanmış taç yapraklara benzeyen yapıya aktarmaktadır. Ayrıca, yağmur ve çiğ gibi olaylarda oluşan suyu da toplamaktadır. Polypyrrole kaplaması sayesinde var olan su su buharına dönüştürülmekte ve bu yöntem aracılığıyla istenmeyen maddeler sudan ayrıştırılmaktadır. Çalışma sonucunda ortaya konulan cihaz, ağır metaller ve bakterilerden kaynaklanan kirlilikler ile deniz suyu gibi kaynaklardan gelen tuzu temizleyerek  Dünya Sağlık Örgütü standartlarına da uygun olan temiz içme suyunu temin edebilmektedir.

Geleceğe Çözüm Olabilir

Çalışmanın baş yazarı olan Li, çalışmalarının ortaya koyabileceği gelecek çalışmalarla ilgili olarak “Eşsiz tasarımımız ve düşük maliyetli 3D origami fototermal malzemelerin üretimi taşınabilir düşük basınçlı solar buharlaştırma toplama sistemleri arasında bir ilk örneği taşımaktadır. Bu sistem kişisel ve endüstriyel amaçlarla temiz su üretimine yönelik olarak kullanılan solar buharlaştırma yönlemleri hakkında yeni fikirlere ışık tutabilir” dedi.

Makale Referansı:

  1. Weigu Li, Zheng Li, Karina Bertelsmann, Donglei Emma Fan. Portable Low‐Pressure Solar Steaming‐Collection Unisystem with Polypyrrole OrigamisAdvanced Materials, 2019; 1900720 DOI: 10.1002/adma.201900720

Bilimsel çalışmalarda popüler olan doğayı izleme yöntemi yeni bir verimli tekniğe ışık tutmuşa benziyor. Günümüzün ve geleceğin en büyük sorunu olan su temini hakkında çözüm üreten bu çalışma hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir